Projekt UX dla Żabka Polska: nowy pulpit aplikacji Cyberstore

Tło pierwszej sekcji projektu Cyberstore

Cyberstore to aplikacja web i mobile dla franczyzobiorców Żabki, komunikowana hasłem “Cały sklep w Twojej kieszeni”. Cyberstore daje franczyzobiorcom widok 360° na sklep i pozwala na zarządzanie ich biznesem przy pomocy komputera i telefonu.

Wyzwaniem było przeprojektowanie dashboardu (pulpitu) webowej i mobilnej aplikacji Cyberstore, aby stał się on maksymalnie użyteczny dla franczyzobiorców.

Celem biznesowym było zaoszczędzenie czasu użytkowników i zwiększenie NPS produktu.

Wynikiem przeprojektowania był elastyczny pulpit aplikacji, dzięki któremu Franczyzobiorcy mogą efektywnie wykonywać swoją pracę.

Cechy projektu: Projekt B2B, zrozumienie kontekstu biznesowego, badania etnograficzne, mobile + desktop

Realizacja: 3 miesiące (marzec 2023 - czerwiec 2023)

Osoby odpowiedzialne: Agnieszka Fuksiewicz, Małgorzata Migda, Natalie Sawicki

Użyteczność

Aplikacja Cyberstore boryka się z kilkoma problemami związanymi z użytecznością

Problemy z użytecznością przyczyniły się do spadku zadowolenia franczyzobiorców. Franczyzobiorcy w zależności od swojego doświadczenia, indywidualnych preferencji potrzebują dostosowania pulpitu aplikacji do własnych potrzeb.

Cyberstore: problemy z użytecznością

Wywiady

Weryfikacja naszej hipotezy i zdefiniowanie problemu

Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu była jego identyfikacja. Przeprowadziłyśmy wywiady z użytkownikami, którzy zapisali się do programu Stacja Innowacja rozwoju aplikacji.

Celem wywiadów była identyfikacja problemów związanych z użytecznością aplikacji, przyczyn ich występowania, zrozumienie potrzeb franczyzobiorców oraz identyfikację dodatkowych funkcji, które mogłyby im się przydać.

Przeprowadziłyśmy 5 wywiadów, użytkownicy byli pytani o:

  • typowy dzień pracy franczyzobiorcy i w jaki sposób korzystają z aplikacji Cyberstore
  • jakie czynności wykonują i jakie informacje sprawdzają codziennie, co tydzień, a także co miesiąc za pomocą aplikacji?
  • jakie konkretne informacje szukają w aplikacji oraz na stronie internetowej (web)?
  • co jest wygodniejsze do sprawdzania w aplikacji, a co na stronie internetowej?

Oprócz tego chciałyśmy zaobserwować:

  • jakie są wzorce zachowań franczyzobiorców w odniesieniu do korzystania z aplikacji i jakim językiem się posługują?
  • jak często i w jakim celu używają aplikacji i strony internetowej?
  • które funkcje uznają za najważniejsze w aplikacji Cyberstore?
Cyberstore: scenariusz badawczy wywiadów

Wywiady

Analiza przeprowadzonych wywiadów

Dzięki wywiadom dowiedziałyśmy się, z jakich funkcji franczyzobiorcy korzystają najczęściej oraz jakie spotykają problemy podczas korzystania z aplikacji. Głównym problemem był brak elastyczności i możliwości dostosowania pulpitu do swoich potrzeb oraz nieodpowiednie rozmiary obecnych kafli.

Cyberstore: analiza wywiadów

Design

Wspólne tworzenie szkicu bazującego na najlepszych pomysłach

Rozpoczęłyśmy projekt od tworzenia szkiców i wizualizacji wstępnych pomysłów. W trakcie tego kreatywnego procesu rozważałyśmy różne warianty. Jednak po kilku spotkaniach, dyskusjach i głębszych analizach, doszłyśmy do finalnej wersji aplikacji. Efektywna współpraca pozwoliła nam dopracować każdy detal.

Cyberstore: Szkicowanie

Wynik końcowy

Nowości w Cyberstore

Po zakończeniu procesu szkicowania i projektowania, nasz projekt końcowy został wzbogacony o szereg nowości, które znacząco zwiększają funkcjonalność oraz użyteczność platformy. Oto kilka z wprowadzonych nowości

  1. Onboarding - po zalogowaniu się, użytkownicy są witani przewodnikiem, który krok po kroku wprowadza ich do kluczowych funkcji i możliwości platformy. To umożliwiło im szybkie zapoznanie się z interfejsem oraz funkcjonalnościami
  2. Dodanie i usunięcie kafla - po zalogowaniu się, użytkownicy są witani przewodnikiem, który krok po kroku wprowadza ich do kluczowych funkcji i możliwości platformy. To umożliwiło im szybkie zapoznanie się z interfejsem oraz funkcjonalnościami
  3. Zmiana rozmiaru kafla - funkcja zmiany rozmiaru kafla daje kontrolę nad układem pulpitu, umożliwiając dostosowanie wyglądu i układu do osobistych preferencji
  4. Przesunięcie kafla - użytkownicy mogą teraz swobodnie przesuwać kafle na pulpicie, co zapewnia elastyczność w organizowaniu treści i informacji
  5. Tworzenie nowych pulpitów - zaproponowałyśmy opcję tworzenia nowych pulpitów, co pozwalało na spersonalizowane przestrzenie robocze z unikalnym układem i zawartością.

Usprawnienia

Zmiany i usprawnienia po testach użyteczności

Po przeprowadzeniu testów użyteczności, wprowadziłyśmy zmiany, które mają na celu jeszcze bardziej usprawnić interakcję użytkowników z naszą aplikacją.

Cyberstore: Testy użyteczności - zmiana 1

W trakcie przesuwania kafla teraz widoczne są pozostałe kafle znajdujące się w tle.

Dzięki tej zmianie, użytkownicy mogą teraz zachować lepszą orientację i kontekst w trakcie przesuwania kafla.

Cyberstore: Testy użyteczności - zmiana 2

Zmieniłyśmy ikonę przy przycisku 'Dostosuj Pulpit', aby wyróżniała się spośród innych ikon oraz uniknąć ewentualnych pomyłek lub mylenia z innymi funkcjami, np “Zmień nazwę”

Cyberstore: Testy użyteczności - zmiana 3

Na rozwijanej liście “Pulpity” dodałyśmy nowe opcje, które umożliwiają zmianę nazwy pulpitu oraz ustawienie go jako domyślnego w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Teraz, zmiana nazwy pulpitu i ustawienie go jako domyślnego może być dokonana z łatwością, bez konieczności przełączania się między różnymi ustawieniami.

Ankieta

W poszukiwaniu użytecznych modułów

Naszym celem było stworzenie pulpitu, który dokładnie spełnia oczekiwania franczyzobiorców i ułatwia im pracę. Chciałyśmy dostarczyć intuicyjny interfejs, który zapewniłby dostęp do najważniejszych narzędzi i funkcji w sposób, który najlepiej pasuje do sposobu, w jaki korzystają z platformy.

Na podstawie zebranych danych z ankiety zamierzałyśmy stworzyć pulpit, który zawierałby najczęściej wybierane funkcje. Miałby to być swojego rodzaju centrum dowodzenia, umożliwiające franczyzobiorcom szybki dostęp do kluczowych narzędzi i informacji. Jednocześnie zwracałyśmy szczególną uwagę na to, aby pulpit był zoptymalizowany zarówno dla wersji desktopowej, jak i mobilnej.

Cyberstore: ankieta w Google Forms

Pytania zawarte w ankiecie:

  • Jak często korzystasz z aplikacji CYBERSTORE przez okno przeglądarki (na komputerze) / aplikacji mobilnej?
  • Jak często korzystasz z aplikacji CYBERSTORE przez okno przeglądarki (na komputerze) / aplikacji mobilnej?
  • Jak często będziesz aktualizować/dopasowywać zawartość głównego pulpitu do swoich potrzeb?
  • Na jakim urządzeniu chcesz mieć taką możliwość?

Ankieta

Analiza preferencji użytkowników

Analiza preferencji użytkowników platformy ujawniła kilka funkcji, które cieszą się największym zainteresowaniem franczyzobiorców. W oparciu o zebrane dane, mogłyśmy stwierdzić, że poniższe funkcje są najczęściej wybierane:

  • Kasa 1
  • Raport dostępności planogramowej
  • Sugerowana wpłata do banku,
  • Raport obrotów
  • Śledzenie dostaw
  • Komunikaty i zalecenia
  • Materiały marketingowe
Cyberstore: wyniki ankiety

Cyberstore

Podsumowanie

Na podstawie wszystkich zebranych danych stworzyłyśmy pulpit, który zawiera najczęściej wybierane funkcje. Jest to swojego rodzaju centrum dowodzenia, umożliwiające franczyzobiorcom szybki dostęp do kluczowych narzędzi i informacji. Jednocześnie zwracałyśmy szczególną uwagę na to, aby pulpit był zoptymalizowany zarówno dla wersji desktopowej, jak i mobilnej.

Cieszę się, że mogłam dołączyć do zespołu projektowego i mieć wkład w jeszcze lepsze dopasowanie aplikacji Cyberstore do potrzeb franczyzobiorców. Ich sukces i wygoda są dla nas jako zespołu najważniejsze, dlatego końcowy projekt pulpitu, przyspieszy ich pracę i pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

Cyberstore: opinia opiekuna programu